Špargľa – účinná potravina pri chudnutí

ID-100231810

Špargľa alebo Asparágus lekársky je tradičná európska zelenina, ktorá vďaka svojej chuti a zdravotným  účinkom začína mať úspech aj na Slovensku. Už v starom Grécku bola špargľa označovaná ako liečivo alebo afrodiziakum. V Ríme sa konzumovala v surovom stave, sušená alebo varená.

Za vlády Ľudovíta XIV sa začala pestovať biela odroda. V dnešnej dobe patrí špargľa medzi 30 najviac konzumovaných druhov zeleniny na svete. Táto zelenina má veľký úspech aj v Bavorsku. V Schrobenhausene sa nachádza Európske múzeum špargle a od roku 1975 sa v Bavorsku koná súťaž Špargľová kráľovná. Súťaže sa môžu zúčastniť ženy, ktoré pracujú v špargľovom odvetví.

Druhy špargle

Zelená špargľa – má výraznejšiu chuť a arómu a pomerne jednoducho sa pestuje

Biela špargľa – pomocou špeciálnej techniky je regulovaný prístup svetla k nadzemným výhonkom  počas ich kvitnutia a tak vznikajú vybielené časti rastliny s jemnejšou chuťou

Ako pestovať špargľu?

Špargľu vysádzame od marca do mája do piesčitej pôdy bohatej na humus. V ílovitých pôdach je lepšie pestovať zelenú špargľu. Bielu špargľu sadíme do 22 – 25 cm hlbokých jám, zelenú špargľu do jám hlbokých 8 -10 cm. Šírka jamy zospodu je 20 cm. Korene rozšírime do hviezdicovitého tvaru a rastlinu prikryjeme 8 -10 cm vrstvou zeminy. Špička hlavy musí ležať asi 15 cm pod zemou. Jemne zalejeme. Sezóna špargle sa začína v druhej polovici apríla a trvá až do polovice júna. Zbiera sa ráno, kým pôda ešte nie je horúca.

Tip na uskladnenie: Ak chceme špargľu uskladniť v chladničke, musíme najskôr výhonky zabaliť  do mokrej utierky. Predídeme tak zaschnutiu a zdrevnateniu povrchu. Pri dobrom uskladnení vydrží špargľa čerstvá až 4 dni.

Znaky čerstvej špargle

Čerstvá špargľa má lesklý povrch, sladkastú vôňu a uzavreté špičky. Výhonky musia byť také pevné, aby sa nedali ohnúť. Pri vzájomnom trení by mali vydávať vŕzgavý zvuk. Ak jemne stisneme jej spodný koniec , mala by po prasknutí znútra vytiecť šťava. Čím je špargľa tenšia, tým bude jemnejšia, chutnejšia a sladšia.

Ako pripraviť špargľu?

Pred varením konečného jedla je dôležité, aby sme špargľu správne pripravili. Výhonky sa najskôr musia poriadne očistiť. Pomôcť nám môžu aj škrabky na zemiaky. Aby sme predišli horkastej chuti, musíme vykrojiť spodnú a drevnatú časť špargle. Potom olúpeme aj vonkajšiu vrstvu výhonkov. Jemnú zelenú odrodu nemusíme lúpať.

Tip na varenie: Na varenie používame úzky a vysoký hrniec. Špargľu doň vždy vkladáme hrubým koncom dole a hlavičkou nahor. Hrniec naplníme do jednej tretiny a necháme priviesť vodu do varu. Po 3 minútach varenia zalejeme špargľu do polovice a po ďalších 3 minútach až tesne pod hlavičky. Na záver ju ponoríme do vriacej vody celú a necháme variť 1 minútu.

Konzervovanie špargle

Najlepším spôsobom na konzervovanie špargle je jej mrazenie. Kompletný návod ako si špargľu zamraziť si môžete prečítať v tomto článku.

Zdravotné účinky špargle

Už druhý názov špargle Asparágus lekársky nám napovedá, že táto chutná zelenina má aj veľa pozitívnych účinkov pre naše zdravie.

Ak špargľu varíme iba 10 minút, zachová si takmer všetky prospešné vitamíny pre naše telo – vitamín A, B a E. Výnimkou je vitamín C, ktorý počas tepelnej prípravy klesá. Špargľa obsahuje aj draslík, horčík, jód, fosfor a mangán, síra, železo a vápnik.

Špargľa posilňuje a regeneruje náš organizmus. Stimuluje srdce a cievny systém, stimuluje činnosť žalúdočnej flóry a zlepšuje peristatiku čriev. Špargľa obsahuje aj kyselinu asparágovú, ktorá podporuje metabolizmus bielkovín a činnosť obličiek.

Chcete schudnúť? Špargľa vám pomôže!

Špargľa pomáha očisťovať telo od toxických látok. Obsahuje aj vlákninu, bielkoviny, veľa vody a minimálne množstvo tukov. Preto by táto zázračná rastlina mala byť súčasťou jedálnička pri redukčnej diéte. Existujú aj diétne programy, v ktorých špargľa zohráva najdôležitejšiu úlohu.

.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *