Baza čierna je voňavý a liečivý zázrak

baza čierna

Baza čierna a jej liečivé účinky sa vyskytujú zapísané v rôznych publikáciách už dlhé roky. Tak ako mnohé iné rastliny aj baza má obrovský potenciál pre zlepšenie vášho zdravia.

Baza čierna je veľmi populárny krík v strednej Európy. Rozšírená ja ale aj v Malej Ázii, na Kaukaze, v západnej Sibíri a dokonca aj v severnej Afrike. Výhodou je jej robustnosť a nenáročnosť. Baza je značne odolná voči mrazu a darí sa jej v polotieni, na lesných čistinkách, alebo okrajoch ciest, v lužných a iných listnatých lesoch.

Zaujímavosti o baze

  • Bazové vetvičky sa v minulosti využívali na zakladanie ohňa. Svedčí o tom aj jej anglosaský výraz pre bazu „aeld“, čo v preklade znamená oheň.
  • U nás baza čierna bola kedysi obranný prostriedok proti čiernej mágii. Verilo sa aj, že chráni pred ohňom a údermi blesku. Preto sa pestovala často v záhradách pri dome a pri stodolách.
  • Baza sa nazýva aj „komplexná liečivá truhlica“ práva kvôli jej uzdravovacím účinkom
  • V 18. storočí sa baza využívala na čistenie pokožky a odstraňovanie pieh
  • V Nemecku je populárna bazová polievka alebo bazová kaša a kvety sú využívané na prípravu šumivých vín.

Čas zberu bazy

Sezóna bazy sa začína od júna do júla, kedy sa objavujú biele alebo mierne žltkasté kvety. Bohaté súkvetia s kvetmi skoro v jednej rovine vyrastajú na koncoch konárikov. Čerstvé kvety bazy nezameniteľne voňajú. Baza sa dá rozpoznať aj v dobe kedy nemá plody ani kvety a to tak, že rozomleté medzi prstami voňajú ľahko ako kvety. V auguste a septembri sa tvoria spočiatku červené, neskôr čierne plody bazy čiernej. Obsahujú červenú šťavu. Kým dozrievajú plody, farbia sa aj stopky, na ktorých sú umiestnené na červenkasto.

Plody sú po prevarení požívateľné, pretože sa varom odbúra jed sambunigrín, ktorý odštiepuje kyselinu kyanovodíkovú, nachádzajúci sa najmä v zelených častiach rastliny, v listoch, v nezrelých plodoch, ako aj v semenách zrelých plodov.

Spracovanie bazy a zdravotné účinky bazy

Kvety – V lete sa môžete príjemne osviežiť rôznymi odvarmi z kvetov bazy alebo bazovým sirupom. Nielenže skvele chutia, ale zbavujú telo usadených toxínov. Tento očistný charakter bazových kvetov spočíva v jeho zložení. Obsahujú totiž veľké množstvo vitamínu C, trieslovín, silíc, flavonoidov a organických kyselín.

V Európe sa bazový kvet a šťava po stáročia využívali na liečbu respiračných infekcií vrátane prechladnutia, chrípky, zápalu priedušiek alebo hrtanu. Predpokladá sa, že baza môže pomôcť znížiť zápal nosovej sliznice a v hrdle. Tento fakt by mohol vysvetliť, prečo baza tvorí hlavnú súčasť bylinných zmesí, ktoré sa používajú na liečbu zápalu prínosových dutín.

Ďalšie štúdie naznačujú, že konzumácia bazového čaju môže pomôcť v boji s chrípkou, pretože vyvolávajúce potenie, ktoré zmierňuje horúčku.

Plody – Z plodov bazy sa získava výťažok, ktorý pomáha pri liečbe migrén, neuralgických bolestí, problémoch s trávením a tráviacich ťažkostiach. Bazové plody majú skvelú chuť a vôňu, preto sa často používajú na výrobu džemov kompótov. Bazové plody obsahujú triesloviny, pektín a cukry a farbivo atokyán, ktorý pôsobí ako antioxidant.

Listy – Listy bazy sa dajú usušiť. V tomto stave tvoria základ pre čajové zmesi, ktoré sa podávajú na prečistenie krvi  alebo na zlepšenie akné. Z listov si môžeme pripraviť aj vonkajšie zábaly. Tie slúžia pri reumatických ťažkostiach. Bazové listy obsahujú živicu, glykozidy a vápnik.

.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *