Rakytník – rastlina budúcnosti

rakytnik

Keď vedci vo svojich výskumoch objavili koľko aktívnych látok obsahuje rakytník, dali mu názov Rastlina budúcnosti. Tento nenápadný ker v sebe ukrýva obrovský potenciál. Rakytník dorastá do výšky 2 – 4 metre a má strieborno-zelené listy. Jeho bobule môžu mať žltú, oranžovú alebo červenú farbu.

Rakytník dokáže prežiť aj vo veľmi nehostinných podmienkach ako sú útesy, piesočnatá pôda alebo chladné miesta vo veľkých nadmorských výškach.  Rakytníku sa darí na pobreží západnej Európy, v Škandinávii, Alpách, Karpatoch, na Kaukaze alebo v Himalájach.

História rakytníku

Rakytník sa najskôr vyskytoval iba na území Sibíru. Keď sa ľudový liečitelia dozvedeli o jeho zázračných účinkoch, rakytník sa pomerne rýchlo rozšíril na územie Číny a Mongolska. Postupne sa o tento ker začali zaujímať ľudia pracujúci v oblasti vedy, výskumu ale aj farmácie.

Latinský názov rakytníka je „Hippophae rhamnoides“ , čo v preklade znamená „trblietavý kôň“. Hovorí sa, že tento názov vznikol za čias macedónskeho kráľa Alexandra Veľkého. Počas vojenských výprav sa rakytník využíval ako zdroj energie pre kone. Kone boli po konzumácii bobúľ vitálnejšie a mali lesklú srsť.

Čo obsahuje rakytník?

Závery odborných výskumov dokázali, že rakytník obsahuje vyše 190 výživných prvkov. Obsahuje 10 vitamínov, najmä vitamín A, B, E a C. Koncentrácia vitamínov je až 25 krát vyššia ako v iných citrusových plodoch. Ďalej obsahuje až 24 minerálnych látok a stopových prvkov. Je zdrojom esenciálnych mastných kyselín (omega-3, 6, 9). Rakytník obsahuje aj zriedkavú mastnú kyselinu omega-7 a bioflavonoidy s vysokým antioxidačným účinkom. Bobule obsahujú aj karotenoidy ako betakarotén, zeaxantín a lykopén.

Zdravotné účinky rakytníka

Rakytník má naozaj všestranné využitie. Z rakytníka môžeme využiť takmer všetko, čiže listy, konáre, plody, kôru a koreň.

Zdravotné účinky plodov: Plody rakytníka sú určené na priamu konzumáciu. Môžeme ich aj usušiť a pripraviť si z nich čaj. Plody zlepšujú výkonnosť a aktivitu, pomáhajú pri trávení alebo hojení žalúdočnej sliznice. Sú vynikajúcim prostriedkom na zvýšenie imunity a odolnosti voči baktériám. Plody pomáhajú aj pri zápaloch, regulujú krvný obeh a znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Zdravotné účinky kôry: Extrakty z kôry vedia znížiť výskyt voľných radikálov v tele a účinne bojovať s rastom nádorov. Výťažok z kôry pomáha spevňovať vlasy a pomáha spomaľovať padanie vlasov.

Zdravotné účinky konárov a listov: Výťažky z konárov a listov rakytníka sú výborným prostriedkom proti úzkostným a depresívnym stavom, pretože obsahujú alkaloidy, ktoré sa v tele premieňajú na serotonín. Nálevy z vysušených konárov a listov pomáhajú na prechladnutie, chrípku a nádchu.

Výroba rakytníkového oleja

Rakytník by sme nemali tepelne spracovávať, pretože by sa stratila významná časť prospešných látok. Preto je najlepším spôsobom na konzervovanie rakytníka jeho sušenie alebo výroba oleja šetrným lisovaním za studena. Môžeme si vyrobiť až tri druhy oleja podľa toho, akú časť bobúľ použijeme. Každý typ oleja je jedinečný pre svoje účinky.

Olej z bobúľ rakytníka: Olej je bohatým zdrojom vitamínu E, flavonoidov a karotenoidov. Obsahuje aj menšie množstvo nasýtených a nenasýtených mastných kyselín.

Olej zo semienok rakytníka: Obsahuje najviac nenasýtených mastných kyselín a vitamínu K. V menších množstvách má aj karotenoidy, steroly a vitamín E.

Olej z dužiny rakytníka: Obsahuje vyvážený extrakt nenasýtených a nasýtených mastných kyslín, steroly, vitamín K, karotenoidy.

.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *