Mrazenie rebarbory

mrazenie rebarbory môžeme robiť na sucho alebo v cukrovom náleveMrazenie rebarbory môžete urobiť veľmi jednoducho a tak si ju môžeme uchovať na dlhšie časové obdobie. Rebarbora ​​môže byť zmrazená celá – stonky nekrájame alebo nakrájaná na kúsky. Ľahšie sa nám bude uskladňovať, ak stonky pokrájame. Mrazenú rebarboru môžeme neskôr použiť na výrobu džemov a omáčok, alebo ju môžeme použiť do koláčov a dezertov.

Existujú dve hlavné metódy, ktoré môžeme použiť pri mrazení rebarbory. Môžeme ju zamraziť na sucho alebo v sirupovom náleve. Ktorú metódu si vyberieme závisí na konečnom použití a osobných preferenciách. Obe metódy sú pomerne jednoduché.

Pred začatím procesu zmrazenia by sme mali zvážiť, aký typ obalov budeme používať. Závisí to od spôsobu mrazenia. Obal musí byť mrazeniu odolný, to znamená, že pri nízkych teplotách nepraská a musí mať vzduchotesný uzáver, aby sa zabránilo strate vlhkosti. Obal nám rebarboru chráni aj od nežiaducich pachov, ktoré by mohla absorbovať.

Existujú dva druhy obalov, ktoré môžu byť použité – plastové uzatvárateľné dózy alebo uzatvárateľné mikroténové sáčky. Ak chceme mraziť rebarboru so sirupom, najvhodnejšie je ak ju zmrazujeme v plastových dózach. Sáčky používame na suché mrazenie. Keď dávame sáčky na zmrazenie do mrazničky, položíme ich na nejakú pevnú podložku, kým sa úplne nezmrazia. Ak by sme ich dali na drôty v mrazničke, veľmi ťažko by sa vyberali, pretože ich obsah sa pri mrazení zväčšuje a sáčky by sa mohli porušiť.

Mrazenie rebarbory na sucho

Na mrazenie rebarbory vyberáme iba čerstvé a nepoškodené stonky. Ak stonky obsahujú vlákna, musíme ich odstrániť. Rebarboru dôkladne umyjeme a nakrájame na kúsky. Blanšírujeme ju 1 minútu vo vriacej vode. Ak plánujeme rebarboru použiť v nasledujúcich pár mesiacoch, môžeme tento krok vynechať, ale pre dlhšie zmrazenie ju musíme predvariť. Necháme ju vychladnúť a naplníme ju do obalov. V nádobke necháme priestor (pol centimetra pre pollitrové nádoby a centimeter pre litrové), pretože rebarbora pri mrazení mení svoj objem. Keď ju plníme do sáčkov, vytlačíme prebytočný vzduch.

Rebarboru umiestnite v najchladnejšej časti mrazničky. Musí sa čo najrýchlejšie zmraziť. Môžeme ju uchovávať po dobu až 9 – 12 mesiacov. Ak chceme jednotlivé kúsky spotrebovávať postupne, je dobré ak reborboru najskôr dáme na nejakej podložke zmraziť, tak aby sa jednotlivé časti nedotýkali. Bude to trvať asi 2 hodiny. Až potom ich dáme do obalov. Jednotlivé kúsky o seba neprimrznú a budú sa nám ľahšie vyberať. Keď mrazíme rebarboru bez nálevu, môže sa stať, že zmení farbu. To ale neznamená, že je pokazená.

Mrazenie rebarbory v cukrovom náleve

Príprava je podobná ako v predchádzajúcom postupe. Po blanšírovaní necháme kúsky rebarbory vychladnúť a zalievame ich sladkým nálevom. Ten musím byť úplne vychladnutý, preto je dobré, ak si ho pripravíme o deň skôr a cez noc sa nám vychladne. Nálev si pripravíme rozpustením 0,3 kg cukru v 0,7 litra vody. Keď je všetko vychladnuté, vložíme rebarboru do dóz, zalejeme nálevom, zavrieme a dáme zmraziť. Po rozmrazení rebarboru používame tak akoby bola čerstvá. Ak sme ju preblanšírovali bude mať peknú ružovú farbu.

.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *