Gaštanové pyré – mrazenie

Keď gaštany skladujeme vo vlhkom prostredí, veľmi rýchlo začnú plesnivieť. Na suchu zasa rýchlo tvrdnú. Preto by sme ich mali čo najskôr spracovať.

Gaštany nie sú vhodné na mrazenie. Môžeme si z nich ale spraviť gaštanové pyré, ktoré bez problémov môžeme zakonzervovať mrazením. Z mrazeného pyré sa dá po rozmrazení pripraviť vynikajúca a rýchla bábovka. Ukážeme, si ako na to.

jedlé gaštanyKeď zbierame gaštany mali by sme dbať na to, aby sme vyberali len zdravé plody. Zhnité, spráchnivené a červivé vyradíme, lebo by mohli byť zdrojom nákazy aj pre ostatné zdravé plody. Či je gaštan zdravý dokážeme rozoznať aj hmatom. Ak sa pod tlakom šupka nepreliači, plody sú nevysušené a zdravé.

Gaštanové pyré

Keď pripravujeme gaštanové pyré, gaštany (1kg) s nakrojenou šupkou varíme vo vriacej vode asi 30 minút. Potom ich scedíme. Rozkrojíme ich, kým sú ešte teplé a  vydlabeme uvarenú dužinu. Tú potom prelisujeme cez sitko alebo spracujeme lisom na zemiaky. Zmes ochutíme 150g práškového cukru, 0,4 dl rumu a pridáme okolo 150g masla. Masu dobre vymiešame.

Ak sme získali väčšie množstvo pyré, než sme schopní zjesť, dáme ho zmraziť. Gaštanové pyré môžeme vytvarovať alebo ho nakrájame na kocky. Tie balíme do mikroténového vrecúška a zamrazíme.

Gaštanová bábovka

Takýmto spôsobom zamrazené gaštanové pyré môžeme po rozmrazení použiť viacerými spôsobmi. Jedným z nich je aj príprava lahodnej bábovky. Na nasledujúci recept budeme potrebovať 4 vajíčka. Oddelíme bielka od žĺtok. Žĺtka dôkladne vyšľaháme a pridáme k nim nastrúhané rozmrazené gaštanové pyré (250g). Masu vymiešame. Miešaním bielka spravíme penu, ktorú ručne primiešavame do gaštanovej peny. Potom rúru predhrejeme na 180 stupňov. Bábovkovú formu vymažeme tukom a posypeme hrubou múkou. Gaštanové cesto vareškou alebo lyžicou dáme do formy a vložíme ho do rúry. Teplotu znížime na 160 a pečieme asi pol hodiny. Bábovku necháme 20 minút vychladnúť a až potom ju vyklopíme na servírovací podnos, aby sa neporušila.

.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *