Výroba klobás a huspeniny u našich predkov

výroba klobásKLOBÁSA

Klobása je výrobok z posekaného alebo pomletého surového mäsa naplneného do čriev, ktorý sa konzervuje údením. Klobásy sú považované za jedno z najstarších jedál z mäsa. Dôkazom je aj ich názov, ktorého základ je u všetkých Slovanov rovnaký a prevzali ho aj Maďari. Na Slovensku bola príprava klobás na väčšine územia známa. Iba v niektorých horských regiónoch, kde nebol dostatok mäsa, sa ich výroba rozšírila až v priebehu 20. storočia. Klobásy sa okrem bravčového robili aj z ovčieho a kozieho mäsa.

Na výrobu klobás sa používalo kvalitné mäso. To sa posekalo alebo pomlelo na mäsovom mlynčeku. Ochucovalo sa soľou, cesnakom, čiernym korením, červenou paprikou a rascou. Mäso zmiešané s prísadami sa nechalo postáť. Táto zmes sa natlačila pomocou zúženej rúrky do umytých čriev. V druhej polovici 20. storočia sa klobásy začali natláčať do čriev aj pomocou mäsových mlynčekov. Klobásy sa uzatvárali preložením samotného čreva alebo sa viazali špagátom. Surové klobásy sa pomaly údili v studenom dyme väčšine v pároch. Údili sa pri ústí komína. Novšie domácnosti mali udiarne postavené na dvore. Vyúdené sa uskladnili na chladných a suchých miestach.

Domáca výroba klobás pretrváva vo vidieckom prostredí do súčasnosti. Klobásky sú rozdielne v regiónoch Slovenska napr. záhorácke, spišské, zemplínske. Kvalitné a chutné klobásy preslávili najmä Slovákov na Dolnej zemi. Na rozdiel od klobás zo Slovenska nadievajú sa do hovädzích čriev a preto sú oveľa dlhšie a širšie. Najznámejšia je čabajská klobása. Klobásy ako produkt zimného obdobia sa na stole objavovali počas Vianoc, fašiangov a Veľkej noci.

HUSPENINA

Je to stuhnuté rôsolovité jedlo z vyvarených častí ošípanej. Kože, nožičky, kolienka, uši, hlava a chvost sa uvarili. Pridala sa cibuľa, cesnak, čierne korenie, bobkový list a koreňová zelenina. Uvarené a pokrájané časti sa zaliali scedeným vývarom. Ten pri chladnutí tuhne. Nožičky a kolienka pri zabíjačkách sa zvykli konzervovať solením a údením a huspenina sa z nich varila neskôr. Bola tradičným jedlom najmä v období Vianoc a Veľkej noci. V oblasti Trenčína a východného Slovenska bola aj typickým svadobným jedlom.

.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *