Sušenie ovocia – príprava

sušenie ovocia si vyžaduje jemnú predprípravu

Väčšina ovocia sa suší jednoducho. Najlepšie sušené ovocie dostaneme z vysokokvalitného ovocia. Na sušenie by sme mali vybrať len zrelé plody a prezreté ovocie a šupky by sme mali spracovať iným spôsobom ako sušením.

Plody pripravené na sušenie umyjeme v studenej vode a odstránime všetky nečistoty a hmyz. Z ovocia odstránime stonku a šupku. Na niektorých druhoch ovocia ako sú jablká alebo broskyne môžeme šupku nechať. Mali by sme však byť opatrný, pretože šupka môže pri sušení zhorknúť alebo vyblednúť. Ovocie nakrájame na rovnomerné polovice, štvrtiny alebo na plátky a odstránime poškodené alebo mäkké časti.

Znehodnotenie sušeného ovocia v priebehu skladovania je oveľa menšie ako v prípade sušenej zeleniny. Plody ovocia majú vyššiu hladinu cukru a sú kyslejšie. Tieto faktory zabraňujú procesu pôsobenia enzýmov. Hoci predspracovanie ovocia nie je nutné, v domácnostiach sa vykonáva pomerne často.

Medzi najznámejšie spôsoby predspracovania patrí ponorenie ovocia do roztoku, ktorý obsahuje kyselinu askorbovú / kyselinu citrónovú, do soľného roztoku, sirupové blanšírovanie alebo ponorenie ovocia do roztoku s medom. Určité druhy ovocia ako sú marhule, hrušky, broskyne a niektoré odrody jabĺk, majú pri sušení tendenciu meniť farby. Tieto spôsoby znižujú hnednutie plodov pri spracovaní a skladovaní, zabraňujú  strate chutí a zachovávajú viac vitamínov A a C.

Ponorenie ovocia do roztoku s kyselinou askorbovou / kyselinou citrónovou: Kyselina askorbová / citrónová sa používa pomerne často ako spôsob predspracovania ovocia. Látky zabraňujú ovociu ako sú jablká, hrušky, broskyne, marhule po nakrájaní a vystavení na vzduchu zafarbiť sa na nepeknú hnedú farbu. Ponorenie do kyseliny askorbovej tiež zvyšuje obsah vitamínu C v sušenom ovocí. (Kyselina askorbová je iný názov pre vitamín C). Namiesto nej môžu byť použité aj tablety obsahujúce vitamín C.

Na prípravu roztoku kyseliny askorbovej použijeme buď polku čajovej lyžičky kryštálikov kyseliny askorbovej alebo tri rozdrvené 500 miligramové tablety vitamínu C na jeden liter vody. Miešame až pokiaľ sa látky úplne nerozpustia. Potom vložíme nakrájané ovocie do roztoku a premiešame ho. Ovocie necháme v roztoku pôsobiť asi 5 minút. 1 liter roztoku by mal stačiť na približne 8 pohárikov ovocia.

Namiesto kyseliny citrónovej / askorbovej môžeme použiť aj šťavu z ananásu alebo šťavu z citrusových plodov ako sú pomaranče, citróny, alebo grapefruity. Tieto šťavy obsahujú zmes kyseliny citrónovej a kyseliny askorbovej. Avšak, kyselina citrónová je slabšia ako kyselina askorbová a preto je menej účinná.

Ponorenie ovocia do soľného roztoku. Pripravíme si roztok 1 lyžice soli na jeden liter vody. Ovocie do neho namočíme po dobu 2 až 5 minút a potom ho vysušíme.

Sirupové blanšírovanie. Cukrový sirup si pripravíme tak, že použijeme 1 diel cukru a 2 diely vody. V prípade potreby použijeme menej cukru. Cukrový nálev privedieme k varu. Pridáme ovocie a necháme ho povariť po dobu 5 minút. Potom ovocie dôkladne vysušíme a umiestnime ho do sušiacich zásobníkov a sušíme. Tento ovocný sušený produkt sa podobá na kandizované ovocie.

Ponorenie ovocia do medu: Med môže účinne minimalizovať zhnednutie ovocia a dodať mu príjemnú nasladlú chuť. Na medový nálev použijeme 1 diel medu na 4 diely vody. Ovocie ponoríme do nálevu  ihneď po nakrájaní a necháme máčať asi 5 minút. Potom ovocie dobre vysušíme. Ovocie bude mať po vysušení mierne medovú chuť.

Sírenie ovocia: Zložitý a potenciálne nebezpečné postup, takže sa už vôbec neodporúča používať!

Ak pred samotným sušením použijeme jednu zo spomínaných metód, budeme musieť zvýšiť dobu sušenia, pretože ovocie absorbuje trochu vody. Nikdy nesmieme potraviny máčať dlhšie ako 1 hodinu.

.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *