Spôsoby sušenia potravín

sušené potravinySušenie potravín  alebo “dehydratácia” je spôsob uchovávania, ktorý odstraňuje vlhkosť. Týmto spôsobom zanikajú baktérie, kvasinky a plesne. Nasledujúci článok vám priblíži spôsoby sušenia, ktoré môžete vyskúšať vo vašej domácnosti.

Sušička

Sušenie v sušičke je tým najlepším spôsobom sušenia. Väčšina sušičiek má v sebe zabudovaný elektrický systém na výrobu tepla a ventilátor s otvormi, ktorý slúži na cirkuláciu vzduchu. Sušičky vysušujú potraviny rovnomerne a udržujú potraviny v dobrej kvalite.

Sušenie v rúre

V porovnaní so sušičkou, sušenie v rúre trvá niekedy až trikrát dlhšie. Rúra nie je efektívna a spotrebuje oveľa viac energie. Sušenie v rúre je pomalšie, pretože nemá vstavané ventilátory pre cirkuláciu vzduchu. Preto je dôležité, aby ste nechali dvierka do rúry na pár centimetrov pootvorené. Umiestnite ventilátor v blízkosti vonkajšej časti dvierok. Tým sa zlepší cirkulácia vzduchu. Teplomerom umiestneným v blízkosti potravín môžete sledovať a kontrolovať teplotu sušenia.

Mikrovlnné sušenie

Potraviny sa v mikrovlnnej rúre často prevaria skôr než sa vysušia. Je to rýchly spôsob ako sušiť malé množstvo bylín a niektoré druhy listovej zeleniny. Iné druhy potravín sa takýmto spôsobom sušiť neodporúčajú.

Sušenie na slnku

Dokonalé sušenie na slnku si vyžaduje vystavenie potravín priamemu slnečnému žiareniu počas dňa a relatívnej vlhkosti nižšej ako 20%. Sušené potravín na slnku môže trvať aj 3-4 dni.

Sušenie na vzduchu

Rozdiel medzi sušením na vzduchu a sušením na slnku je ten, že sušenie vzduchom sa odohráva vo vnútri. Malo by ísť o dobre vetranú izbu, podkrovie alebo dobre tienená veranda. Takýmto spôsobom sa najčastejšie sušia bylinky, feferónky a huby. Bylinky a papričky sú navlečené na povrázku alebo zviazané do zväzkov. Aby ste potraviny uchránili od prachu, môžete ich uzavrieť do papierových vriec.

.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *